Yer Elmasının Faydaları


Yer Elması
Yer Elması

Yer elması hakkında bilgi

Sizlerin merak ettiği sorulardan birini daha yanıtlıyoruz ve Yer Elmasının Faydaları, Yararları, Yan Etkileri Nelerdir cevaplıyoruz.

Papatyagiller familyasında yer alan ve ayçiçeği cinsine ait yenilebilir bir bitki türü olan yer elması, köksapları yenilebilen bir bitki türüdür. Genellikle yemeklerde kullanılan yer elması, salatalarda da kullanılabilmektedir.

Bu yazımızda yer almasının faydaları, yer elmasının yararları, yer elmasının yan etkileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yemeklerde kullanılan salata ve meyve olarak da tüketilebilen yer elması, Kuzey Amerika kökenli olmasına rağmen ülkemizde de bir sebze olarak yetiştirilmektedir. Genellikle meyve olarak görülse de aslen bir sebze olan yer alması, sağlık açısından önemli faydalar sağlamaktadır.

Yer Elmasının Faydaları ve Yan Etkileri

Yetiştirme biçimi olarak patatese benzeyen tadı ise turp ve enginarı andıran yer alması, nişasta barındırmaması nedeniyle şeker hastaları tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Yapılan araştırmalarda cildi güzelleştiren bir etkiye sahip olduğu görülen yer alması, cildin daha canlı ve parlak olmasını sağlamaktadır.

Anadolu’da haşlandıktan sonra suyu ile saçları temizlemede kullanılan yer elması, afrodizyak etkisi ile cinsel performansı artırmaktadır. Hemoroit üzerinde olumlu etkileri bulunan bitkinin vücut direncini artırdığı, müsil etkisi ile kabızlık sorununa çözüm olduğu bilinmektedir.

Besin değeri açısından değerli bir bitki olan yer elması, kansızlık sorununu gidermekte, göğsü yumuşatmakta ve öksürük problemlerini gidermektedir. Genellikle emziren annelere süt artırıcı etkisi nedeniyle tavsiye edilmektedir. Bilinen önemli bir yan etkisi bulunmamakla birlikte gebelik döneminde kullanmadan önce bir uzman desteği alınmasında yarar vardır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir