Trüf Mantarı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Trüf Mantarı
Trüf Mantarı

Kara elmas dendiğinde çoğu insanın aklına kömür gelse de trüf mantarı da aynı şekilde adlandırılır. Bunun temel sebebi ise nadir bulunması ve yüksek fiyatlara satılmasıdır. Trüf mantarının açık arttırma ile satıldığı bilinir.

Trüf mantarı Türkiye’de domalan mantarı olarak bilinir. Yer yer Türkiye’de yetişmesine karşın değeri tam olarak bilinmediği için özel bir yetiştiriciliği bulunmaz. Trüf mantarı yetiştirmede Fransa en üst sırada yer alırken mantarın kilosu oldukça yüksek fiyatlardadır.

Trüf mantarının bu kadar pahalı olmasının bir çok sebebi vardır. Bunlardan ilki yetiştirilmesinin çok zor olmasıdır. Meşelik alanlarda 20 santimetre kadar toprak derinliğinde yetişir. Ağaç diplerinden yetişmesinden dolayı eşsiz bir aroması vardır. Bu nedenle toplanması özel bir uzmanlık gerektirir. Trüf mantarı ‘kralların ve tanrıların yiyeceği’ olarak tanımlanır. Türkiye’de özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde serbest halde yetişir. Trüf mantarının bu denli pahalı olmasının bir diğer sebebi ise oldukça faydalı olmasıdır.

Trüf mantarı özellikle cinsel gücü arttırıcı etkisi ile tanınır. Bu özelliği nedeniyle tüketimi oldukça fazladır. Tamamen doğal olması nedeniyle herhangi bir riski bulunmaz. Trüf mantarının protein değeri kırmızı etten daha yüksektir. Bu nedenle kırmızı et yerine tüketilebilir. Protein eksikliği ya da protein eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Trüf mantarı çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Çiğ olarak tüketilmesi en çok fayda alınacak tüketim şeklidir. Trüf mantarı çiğ iken bile lezzetlidir. Trüf mantarının yemeği yapıldığı gibi birçok yemeğin içerisine de eklenebilir.

Trüf mantarı çok sayıda türe sahiptir. Her türü ‘kara elmas’ olarak adlandırılan tür kadar faydalı ve pahalı değildir. Trüf mantarının doğada bulunan hiçbir çeşidi zehirli değildir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Trüf mantarı çok çabuk bozulabilen bir yiyecektir. Bu yüzden saklama koşulları oldukça önemlidir. Trüf mantarı koparıldıktan beş gün içerisinde mutlaka tüketilmelidir ve asla su değdirilmemelidir; aksi takdirde çürüme yapabilir. Trüf mantarı yüksek miktarda protein içerdiği için fazla tüketilmesi protein zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle karar miktarda tüketmeye mutlaka dikkat edilmelidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir