Tarçının Faydaları Nelerdir?


Tarçın
Tarçın

Hem yemeklerde hem de çeşitli rahatsızlıkların tedavi sürecinde doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılan tarçın, hiç yaprak dökmeyen ve çok hoş bir koku salgılayan tarçın adlı ağacın kabuklarından elde edilir. İki farklı tarçın bulunmaktadır; Çin ve Seylan. Bu iki tür tarçın tat ve görünüş olarak birbirlerine çok benzeseler de Seylan biraz daha zor bulunur ve kan şekerini düşürmede Çin tarçınına göre çok daha etkilidir.

Tarçının Faydaları

Tarçın besin lifince zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması özellikleriyle alternatif tıpta da en çok kullanılan baharat çeşitlerinden biridir. Psikomotor yani fiziksel yaralanma esnasında kanın pıhtılaşmasını sağlayıp kanamayı durduran trombositler bazen herhangi bir darbe alınmamasına rağmen damar içinde birikerek pıhtılaşmaya neden olabilmekte ve damar tıkanıklığına yol açabilmektedir. Tarçında bulunan sinamaldehid adlı madde bu istenmeyen pıhtılaşmayı önlemeye yardımcı olmaktadır. Tarçın bu özelliğiyle aynı zamanda güçlü bir iltihap önleyici olarak kullanılır.

Tarçından elde edilen tarçın yağı temizleyici ve mikrop giderici olarak kullanılmaktadır. Tarçının bu özelliği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Günümüzde en sık karşılaşılan bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını da önleyen tarçın aynı zamanda gıda sektöründe de bakteri öldürücü olarak kullanılmaktadır. Tarçın sayesinde bir çok gıda çeşidinin raf ömrü uzamaktadır.

ABD’de bulunan Wheeling Jesuit University tarafından yapılan bir araştırmanın sonucunda tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel işlevleri arttırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca Alzheimer hastalarına da umut veren tarçın daha bir çok araştırmaya ihtiyaç duymaktadır.

Günde 1-2 gram tarçın tüketildiğinde metabolizmanın yağ ve şekeri işlemesini düzenlediği tespit edilen tarçın kötü kolekstrolü düşürmektedir. Uzmanlar yemeklerde ve tatlılarda tuz ile şekerden kısılıp tarçın eklenmesinin oldukça faydalı olduğunu vurgulamaktadır.

Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçın
Tarçın

Tarçını hem toz hem de kabuk şeklinde taze olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca besin takviyesi olarak satılan tarçın kapsüller de kullanılabilir. Yemeklerde kullanılacaksa şeker ve tuz yerine toz tarçın kullanılabilir. Grip ve nezleye karşı vücut direncini arttırdığı için tarçın çayı tüketebilirsiniz. Tarçın çayını aynı zamanda yemeği fazla kaçırdığınızda hazımsızlığı gidermek için kullanabilirsiniz. Hafızayı güçlendirmek için tarçınlı sakız çiğneyebilir ya da tarçın koklayabilirsiniz. Ayrıca tarçın yağını ağrı çekilen ya da kasılmaların yaşandığı bölgelere masaj ile uygulayabilirsiniz.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir