Matcha Çayının Faydaları


Matcha çayı, yeşil çaylar içerisinde en pahalı ve en faydalı çay olarak bilinmektedir. Anavatanı Japonya başta olmak üzere Avrupa, Asya ülkerinde ve Türkiye’de de tüketilmektedir. Japonya ve Avrupa’da Türkiye’den daha fazla popülerliği olan Matcha çayının yavaş yavaş ülkemizde de popülerliği artmaktadır. Matcha çayının en önemli özelliği ise insan vücuduna olan faydalarıdır. Peki Matcha çayının faydaları nelerdir?

Matcha çayının en büyük özelliği diğer çaylarda bu kadar miktarda bulunmayan antioksidan oranıdır. Yeşil çayların içerisinde en fazla antioksidan oranı olan Matcha çayının antioksidanın dışında da birçok faydası vardır. Bazı rivayetlere göre konsantrasyonu güçlendirmek ve bedeni arındırmak için kullanıldığı söylenmektedir. Ayrıca klorofil zengini olan Matcha çayı, klorofilin etkisiyle de antioksidan derece yüksek ve kansere karşı etkili bir çaydır.

Diğer çaylara göre az miktarda kafein içermektedir. Sakin kalmaya destek olmakla beraber kan şekerini dengelediği ve toksinleri atmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Yağ yakıcı, kolesterol düşürücü ve bağışıklık sisitemini güçlendirici etkileri vardır. Özellike bazı kişilerin vitamin eksikliğinide tamamlayan Matcha çayı, A, B, C ve E vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır.

Uzmanlar tarafından açıklanan görüşlere göre, Matcha çayını günde 1 defa içmek vücudumuza oldukça fayda sağlıyor. Bizde yukarıda belirttiğimiz faydaları görmek ve Matcha çayınının sağlıklı etkilerinden yarar sağlamak için günde 1 fincan Matcha çayı içmeye özen göstermeliyiz.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir