Fındığın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?


Fındık

Fındık, huşgiller ailesine özgü olan Corylus türünü oluşturan çalı ve ağaçların ortak ismidir. Karadeniz Bölgesi denince akla gelen besinlerin başında gelir. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi dünyadaki fındık üretiminde önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden fındık ihracatı konusunda Türkiye ilk sırada gelir.

Enerji değeri yüksek olan fındık sevillen kuruyemişlerin ilk sıralarında gelir. Direk olarak tüketilebildiği gibi, çikolata, tatlı, kek yapımında da kullanılır. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğundan düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Fındığın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

  • Fındığın içerisinde kötü kolestorol seviyesini düşüren, enerji üretim metabolizmasına doğrudan etki eden E vitamininden bol miktarda bulunur. Ayrıca E vitamini saç ve deri sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Aminoasit sentezinde görev alan, enzimlerin ve kan hücrelerinin oluşumunu destekleyen B6 vitamini de fındığın yapısında yer alır. Bunlara ek olarak sinir sisteminin daha sağlıklı olmasını ve metabolik olayları düzenleyen B1 vitamini de fındık sayesinde vücuda alınır.
  • Vitaminlere ek olarak fındık demir, potasyum, kalsiyumi magnezyum ve çinko gibi mineralleri de içerir. Ayrıca insanlar için oldukça yararlı olan omega-3 de fındığın yapısında bulunur.
  • Gün içerisinde fındık tüketmek insanlar için son derece faydalıdır. Özellikle günün yorgunluğu fındık sayesinde atılabilir. Çünkü fındığın besin değeri fazla olduğundan enerji vericidir. Yapısında yararlı yağlar ve iyi oranda protein vardır.
  • İçerisinde bulundurduğu yararlı yağlar sayesinde kalp ve damar sağlığı açısından fındık tüketimi önemlidir. Yapısında bulundurduğu omega-3 damarların daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Ciltte meydana gelebilecek kırışıklıklar fındık tüketimi ile minumum seviyelere indirilebilir. Ayrıca saç sağlığı için de fındık tüketimi tavsiye edilir.
  • Yapısında olan iyi lif oranı sayesinde sindirim sistemine katkı sağlar. Böylelikle kabızlık problemi fındık sayesinde aşılabilir.
  • İçerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemiklerin daha iyi bir gelişim göstermesine yardımcı olur. Özellikle gelişim çağındaki çocukların fındık tüketmesi önemlidir. Ayrıca, magnezyum sayesinde kaslarda kramp oluşmasının da önüne geçer.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir