Çiçek Ne Zaman Ekilir?


Çiçek
Çiçek

Evlerimizi ve balkonlarımızı süsleyen çiçekler, mevsimlik bitkilerdir. Mevsimde alınıp dikilir ya da tohumdan yetiştirilecekse mevsimi gelmeden ekim işlemlerine başlanır. Ekim zamanı dışında, nasıl ekilmeleri geektiği ve ekim sonrasında neler yapılması gerektiği de çiçekten çiçeğe göre değişebilir.

Mevsimlik çiçeklerin ekim zamanlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Hercai menekşe ve kasımpatı gibi kış çiçekleri, yani eylül ayından itibaren çiçeklenen bitkiler eylül ve ekim aylarında ekilmelidir.
  • Sardunya, cam güzeli ve petunya gibi bahar mevsiminin çiçeklerinin ekimine ise mart veya nisan aylarında başlanır.
  • Hazır yani çiçek verme olgunluğuna gelmiş bitkiler ile tohumdan veya çelikten yetiştirilecek bitkilerin ekim zamanları değişir.
  • Tohum ya da çelik yoluyla, kendi üreteceğimiz çiçekler için ise en uygun ekim zamanı şubat sonudur.
  • Tohum ya da çelik yoluyla yetiştirilecek bitkiler şubat ayında ekilmeye başlanacağı için bu çiçeklerin soğuğa maruz kalma ve ölme riski çok fazladır. Bu durumu engellemek için tohum ya da çelikleme yaptığımız saksılar dış ortamda değil balkon ya da evin uygun bir bölgesinde muhafaza edilmelidir.
  • Şubat ayında ekim yapılması, nisan mayıs aylarında bahçemizin ya da saksılarımızın renkli olması açısından önemlidir.

Dikim yapılmayacak ama olan bitki başka bir saksıya ya da daha büyük bir saksıya alınacaksa, bu geçiş işlemi için en uygun zaman mart ayıdır. Bunun nedeni de mart ayı itibariyle bitkiler filizlenme ve sürgün verme dönemine geçerler. Filizlenme zamanından önce bitkiyi taşıdığımızda bitki büyük saksıda daha da güzel büyüyecektir. Saksı değişimi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bitkiyi asla daha küçük bir saksıya almamaktır. Bir sonraki saksı her zaman bir öncekinde büyük olmalıdır.

İç mekanda yetiştireceğimiz ya da dikeceğimiz çiçeklere gübre kullanmamak da önemli bir unsurdur. Özellikle koyun gübresi gibi organik gübreler iç mekanlarda da tercih edilmemelidir. Bunun yerine içeriğinde azot, fosfor bulunan çiçek coşturan ürünler tercih edilmelidir.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir