Cevizin Faydaları Nelerdir?


Pikan Cevizi
Pikan Cevizi

Türkiye’de bolca üretimi yapılan ceviz daha sağlıklı bir yaşam için sıkça tüketmesi gereken önemli bir besin maddesidir. Omega 3 ve bol miktarda yağ asidi iktiva eden ceviz daha iyi düşünebilme ve zeka artırma gibi özellikleri vardır.

Kolestrolü düşüren cevizin içerdiği yağ asididir. Yani omega 3 dediğimiz faydalı sağlığımıızı olumlu yönde etkileyen kalp damar sistemimizi koruyan omega 3 sayesinde kolestrolümüz düşüyor.

Cevizin suyunu değilde kendisini tüketmek yeterlidir.

Cevizin yüzde 65’i yağdır ve yüz gramında 600 kalori bulunan bir besindir. Sağlığımızı olumlu yönde etkileyen çok önemli bir besindir. Cevizde A, B, E ve K vitamini yönünden zengindir.

Magnezyum, potasyum ve demir açısından zengin bir besindir.

Ceviz dediğimiz zaman aklımıza ilk beyin gelişimi gelebilir, çocuklar için özellikle hamile bayanların gebelik döneminde ceviz tüketimi önemlidir bebeğin gelişimi açısından.

Ceviz kalp damar sağlığı açısından çok önemlidir, çünkü sağlıklı yağlar yani omega 3 yağ asidi yönünden çok zengindir.

Şeker hastaları içinde çok önemli, içerdiği yüksek lif oranı ile kan şekerinin daha yavaş yükselmesine neden olur. Örneğin bir şeker hastası ara öğün olarak bir elma ve iki ceviz tüketirse daha faydalıdır. Bu nedenle diyabeti de olumlu yönde etkilemektedir.

Günde iki tane tam ceviz tüketmek yeterlidir, burada önemi olan düzenli olarak her gün tüketmektir. Kahvaltıda iki tane ceviz tüketilmesi yeterlidir, daha fazla tüketilmesi zarar getirebilir. Çünkü yüksek yağ olduğu için yağ oranınız artacaktır ve kilo kazanımınız olacaktır.

Ceviz satın alırken açıkta kırılmış şekilde satın almak yerine kırılmamış cevizi almak faydalıdır. Çünkü açık ceviz yağlı olduğu için çabuk bozulur ve oksidanı fazla olur. Kırılmamış cevizi alıp evde kırmak daha faydalıdır.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir