Bamyanın Faydaları Nelerdir?


bamya
bamya

Bamyanın faydaları saymakla bitmiyor.. Sindirim sistemini yormayan kolay hazmedilen bamya yaş veya kurutulmuş şekilde tüketibilen, yaş tüketilmesi insan sağlığı için özellikle tavsiye edilen içerisinde A, B1, B2 ve C vitaminlerini barındıran sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahip bir bitki olduğunu biliyor muydunuz?

İnsan vücudunda sindirim sistemi faaliyetlerini düzenleyerek, hazmı kolaylaştıran bamya aynı zamanda idrar söktürücü olup direnci artırır. İçerdiği vitaminler kadar mineral olarak zengin sayılan bamya sıcak yemek şeklinde tüketilebildiği gibi çiçekleri kurutulup kaynatıldıktan sonra çay gibi içilirse öksürüğün şiddetini alarak boğazı yumuşatır.

Bamya’nın bağırsaklara faydalı olmasının nedeni muhteviyatında bulunan lifler sayesinde mümkün olmaktadır. Kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi minimum seviyeye indirirken, mide yaraları ve ülser sağlık sorunu yaşayanlar için midedeki asit derecesini azaltarak dengeleyici rol oynar.

Kalsiyum, Demir ve Magnezyum mineralleri deposu bamya aktioksidan özelliği yanında sinir hastalıklarından depresyon tedavisi gören insanlara tüketilmesi tavsiye edilen yiyeceklerden biridir. Bamya tüketen kişilerde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olduğunun bilinmesi nedeniyle şeker hastaları tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücut direncini arttıran bamya tokluk hissi verdiği için fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin diyet listelerinin başında yer almaktadır. Cinsel gücü arttıran sebzelerin en başında gelen bamyanın bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

İşte diyabetin doğal tedavisi bamya

Şeker hastaları için; Günümüzde artık hemen hemen herkeste şeker hastalığı mevcuttur şekerimiz yükseldiğinde de ünsulin veya ilaç kullanarak bunu düşürmeye çalışırız ilaç kullanmak yerine doğal besinlerle de şekerinizi düşürmenin yolları vardır. Bunlardan biride bamya dır ben bugün sizlere bamyanın faydalarından bahsetmek istiyorum. Şekerinizi düşürmek için bamya suyu içebilirsiniz.

Dilimler halinde doğradığınız bamyaları bir bardak suyun içerisine koyunuz ve daha sonra bardağın ağzını kapatarak gece boyunca oda sıcaklığında bekletiniz. Kahvaltınızı yapmadan önce dilimlenmiş bamyaları çıkartın ve suyu için. İki hafta boyunca bunu düzenli olarak tükettiğinizde şeker seviyesinin düştüğünü göreceksiniz.

Bamyanın sağlığa faydaları nelerdir?

Bamya
Bamya

Bamyanın diğer faydaları ise; Sofralarda sıkça yer almayan çok ta sevilmeyen fakat çok farklı şeylere yararları olan bamyanın faydalarını sizin için yazıyorum işte bamyanın çokça bilinmeyen 8 faydası.

  • Çözünür ve çözünmez lifler içerir bunlar nedir derseniz çözünebilir metabolik toksinleri yok eder. Böylelikle kalp hastalığı riskini de azaltmaya yardımcı olur sindirim sistemi ile vücuttan dışarıya zararlı toksinleri atmaya yarar.
  • Ülseri önlemede önemli bir rol oynar bamya sindirim sistemindeki asidi nötralize eder.
  • Retinayı korur ve kataraktını önlemede de büyük destek görmektedir.
  • Stres ve depresyonu azaltırken bunun yanı sırada sindirim sistemini korumaya da yardımcı olmaktadır.
  • İçerisinde yer alan C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi kazanmak için oldukça önemlidir.
  • K vitamini daha güçlü kemikler inşa etmekte ve kemik yapısını korumak için gerekli olmaktadır. Kemiklerin güçlenmesi için bamya tüketmenizde öneririm. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi içinde önemli bir rol sahibidir.
  • Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineralleri de ihtiva etmektedir.
  • Kilolarınızdan kurtulmak isterseniz de kolaylıkla bamyayı tercih edebilirsiniz. Bamya içerdiği yüksek lif sayesinde yediğinizde tokluk hissi yaratır.
  • Bamyayı masanızdan eksik etmeyen birçok şeye faydası var en az haftada iki defaya mahsus tüketmenizde fayda vardır. Ve çok da sağlıklı diyet yemeğidir fazla kilolarınızdan kurtulmak için bamyayı tercih edebilirsiniz. sağlıklı günler dilerim..

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir